nurettindemir.com - Faaliyetler
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hasta Tutuklular Tahliye Edilecek Midir?”
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, hasta tutuklular hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.
İnsan Hakları Derneği gibi demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin ortaya koyduğu verilere değinenDemir, adli ve siyasi toplam 300 kadarı ağır olmak üzere, 1000’e yakın hasta tutsak olduğunu belirtti. Son 13 yılda, raporlarına rağmen 230 hasta mahkumun tahliye edilmediğine işaret eden Demir, hasta tutukluların tahliye edilmesi yönünde bir çalışma olup olmadığını sordu.
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, hasta tutuklular hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. İnsan Hakları Derneği gibi demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin ortaya koyduğu verilere değinenDemir, adli ve siyasi toplam 300 kadarı ağır olmak üzere, 1000’e yakın hasta tutsak olduğunu belirtti. Son 13 yılda, raporlarına rağmen 230 hasta mahkumun tahliye edilmediğine işaret eden Demir, hasta tutukluların tahliye edilmesi yönünde bir çalışma olup olmadığını sordu.
 
Demir’in Yazılı Soru Önergesinin Metni:
İnsan Hakları Derneği gibi demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin ortaya koyduğu verilere göre adli ve siyasi toplam 300 kadarı ağır olmak üzere, 1000’e yakın hasta tutsak bulunmaktadır. Son 13 yılda, cezaevinde bulunan 2300 hasta mahkûm, raporlarına rağmen tahliye edilmedikleri için hayatlarını kaybetmiştir.
Bu bağlamda;
1- Hasta tutukluların özellikle durumu ağır olanların tahliye edilmesi yönünde herhangi bir çalışma var mıdır?
2- Hasta tutukluların Uluslararası Sözleşme ve Hukuk Kuralları çerçevesinde tedavileri yapılacak mıdır?