nurettindemir.com - Haberler
CHP’li Demir, IŞİD tarafından yakılarak katledildiği iddia edilen askerleri Meclis gündemine taşıdı
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, IŞİD’in 2 Türk askerini yaktığı iddia edilen görüntülere dair Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; ’’22 Aralık 2016 gecesi yayımlanan ve ardından sosyal medyada infial yaratan söz konusu videoda, IŞİD tarafından kaçırılan,  asker Sefter Taş ve asker Fethi Şahin’in yakılarak öldürüldüğü iddia edildi. IŞİD’in rehin aldığı iki askeri yakarak öldürmesine ait olduğu iddia edilen 19 dakikalık bir video yayımlandı. Hükümet bugüne kadar iddialarla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştır’’ dedi.

Demir, önergesinde şu soruları yöneltti: 

1.        Sefter Taş ve Fethi Şahin 1 Aralık 2015 tarihi itibariyle yaşıyor mu?

2.        IŞİD’in iki Türk askerinin diri diri yakılma anlarına ait olduğunu öne sürdüğü video ve fotoğraflar dehşet uyandırmıştır. Bu video ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır? Söz konusu videodaki görüntüler doğru mudur? Doğru ise öldürülen askerlerimizin ailelerine bilgi verilmiş midir?

3.        Bu görüntüler doğru ise söz konusu askerler hangi tarihte kimler tarafından kaçırılmıştır? Kaçırılan askerlerin kurtarılması için hükümet olarak ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

4.        Askerlerimizin serbest bırakılması için kaçıranlarla görüşme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne zaman görüşmeler yapılmıştır?

5.        Videonun kurgu olup olmadığının teknik incelemesi zaman alabilir. Ancak kurgu olsa dahi bir ülkenin hem askeri, hem iktidarı, hem halkı tehdit edilerek yapılmış bu ağır ‘hakaret’in karşısında devlet halen neden sessiz kalmaktadır? Şüphe derhal giderilmelidir.