nurettindemir.com - Haberler
Demir;Şehrin içine kurulmuş çimento fabrikaları canlı ve cansız tüm çevreyi olumsuz yönde etkiliyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi CHP’li Demir Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sunduğu soru önergesinde, Tüm dünyanın çevre ve insan sağlığına büyük önem verdiği bir dönemde, şehir içine kurulmuş çimento fabrikaları çevreye ve insana verdiği rahatsızlığı gündeme taşıdı.

 Demir, Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

1.       Şehir merkezlerindeki çimento fabrika sayıları nedir? Bunların şehir dışına taşınmasıyla ilgili Bakanlığınızın bir planlama ve çalışmanız var mıdır?

2.       Şehrin içinde olan kaç çimento fabrikası vardır? Kaçı şehrin dışına taşınmıştır?

3.       Türkiye’de şehrin içinde olan çimento fabrikalarının taşınmasının hızlandırılması amacıyla ne gibi çalışmalar yapmayı ve ne tür tedbirler alınacaktır?

4.       Çimento fabrikalarında araç lastiği yakılmasına izin veriliyor mu, araç lastiği yakma izni verilen çimento fabrikaları hangileridir?

5.       Şehrin İçinde olan fabrikalar ne zaman şehrin sorunu olmaktan çıkartılacak ve sorunların çözümünde bu şehirler için karar vericiler neye göre konuyu öteleme gereği duymayacaklardır?

6.       Başta Valilik ve ilgili kurumlar bu çevre katliamına yol açan ve insan sağlığını tehdit eden çevre kirliliğine nasıl göz yumabiliyor? Örneğin çevre için; Şehircilik İl Müdürlüğü neden ve ne karşılığı burayı denetlemiyor ve herhangi bir işlem yapmıyor? Ağaçlar için; Orman İl Müdürlüğü toz içinde kalan ağaçlarını neden korumuyor?       Karayolları, bu tesisin Ağır tonajlı kamyonlarının bozduğu yollar için neden sesleri çıkmıyor? Peki bu kurumların görevlerini yapıp yapmadıklarını kimler denetliyor?

7.       Çimento fabrikasının bulunduğu şehirlerde tarımsal verimlilik nasıl etkilenmiştir? Bölgede hangi tarımsal ürünler yetiştirilmektedir? Tarımsal ürünlerin yıllara göre verimlilik oranı ne şekilde değişmiştir?

8.       Çimento fabrikasında çalışan kişilerde hangi mesleki hastalıklar görülmektedir? Meslek hastalığına yakalanan işçi sayısı kaçtır? Hangi aralıklarla işçiler sağlık taramasından geçirilmektedir?