nurettindemir.com - Haberler
TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi
TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz alan Nurettin Demir şu konulara değindi

Demir; Son yıllarda yaşanan siyasi olaylardan en çok etkilenen sektörün başında turizm gelmektedir. Ülkemizde normalleşme ivedilikle sağlanmalıdır. Bakanlığın imajını, vizyonunu yeniden değerlendirmek gerekiyor.

Alternatif turizm olmadan, geliştirmeden turizmdeki hedeflere ulaşmak mümkün değil

CHP’li Demir; Muğla’da Kaunos, pedesa; Fethiye sahilinde bulunan tek antik tiyatro gibi kazı yerleri ilgi beklerken, yapılmak istenen dönüşüm ve müdahale bizleri üzdü .

Yazın Portekiz, İspanya’daydım, kıskanmamak elde değil. İspanya’nı nüfusu 56 milyon dolayında ve ülkeye bu sene 84 milyon turist geldi. Halk, artık, turist gelmesin diye bakıyor. Bizim değerlerimiz çok daha fazla olmasına karşın, bizim bulunduğumuz yeri sorgulamak gerekiyor.

Muğla’da ulaşım

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Muğla turizmi, Antalya’dan sonra 2’nci turizm kentidir ancak ulaşım bile daha yeterince tamamlanamadı, birçok doğu illerinden geride. Kış dönemine girdik, Ankara’ya maalesef sadece üç gün uçak var. Antep’e, Urfa’ya her zaman uçak bulunabilirken bizim Dalaman’a haftada üç gün var. Takdir sizin.

 

 

Bodrum Karaada dünya yelkencilik merkezi yapılabilir

Demir; Muğla, Türkiye’nin en uzun, en güzel koylarına, sahiline sahip ancak başta yatçılık, yelkencilik yeterince destek görmediği için, firmalar, denizcilikle ilgili turistler, Yunanistan’a kaçıyor. Deniz turizminde alternatifler yaratılamıyor. Bodrum, Bodrum Karaada dünya yelkencilik merkezi yapılabilir örnek olarak. Bu konuda Bakanlığın desteklerini bekliyoruz. Ayrıca turizm yatırım, organizasyon konularında yerel yönetimlere daha çok yetki verilirse turizmimize daha büyük katkılar sağlanabilir. Özellikle merkezî yönetimin merkezî tutumu yerelde de çekinceler yaratıyor.

Türkiye’de Cezaevi yapacak yer mi kalmadı?

CHP’li Demir; “Sayın Bakan, Manavgat’ta yabancıların yerleşim yerini ve turizmin merkezi sayılabilecek Manavgat Ilıca’ya cezaevi inşaatı başlanıyor. Şimdi, oradaki halk huzursuz. Özellikle Antalya milletvekillerinden de bu konunun üzerinde durmalarını istiyoruz. Cezaevi yapacak yer mi kalmadı Türkiye’de? Bunun tekrar gözden geçirilmesini ve özellikle sizin sorgulamanızı rica ediyorum” dedi .

Sinema ve tiyatro seyircisi son yıllarda azalıyor. Bunların nedenleri araştırılmalı ve tedbirler alınmalıdır. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Ödülü’nde Ulusal Ödül’ün kaldırılması sizce bu olumsuz tabloyu daha da kötüye götürmez mi?

Demir;”Serbest sağlık turizmi alanları ve jeotermal konusunda yeni planlamalar yapmak gerekir. Muğla bu alanda da önemli potansiyele sahip” dedi.