nurettindemir.com - Haberler
CHP'li Nurettin Demir:Sayın Bakan, 2018 için gençlerimize bir müjdeniz var mı?
TBMM’de 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerinde görüşülmesi sırasında söz alan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya şu soruları yöneltti: “2002 yılına göre mazot, gübre, sulama yüzde 300 ila 400 arasında artmıştır. Çiftçilerin bu sıkıntısını nasıl gidereceksiniz?

Ben bir doktor olarak geçen sene nohut ektim, yüzde 50 zarar ettim. Vatandaşın neden tarlaya gitmediğini anlamış oldum. Bu konuda önlemleriniz var mı? Nar tarlada 65 kuruş, markette 6,5 lira, ne üretici ne de tüketici memnun. Gerekli önlemleri alacak mısınız?

            45 bin ziraat mühendisi işsiz, ayrıca gıda mühendisleri veterinerler de aynı şekilde. Bu yetişmiş gençlerimizden yararlanalım. Sayın Bakan, 2018 için gençlerimize bir müjdeniz var mı?

            Muğla-Milas zeytin konusunda oldukça önemli bir ilçe, Türkiye'nin zeytin üretiminin yüzde 10'u burada. Ama zeytin yağına verilen destek yetersiz. Bu konuda bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” dedi.