nurettindemir.com - Haberler
Demir: Eğitimde skandal bitmiyor
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla'da ilköğretim okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren 22 kişinin öğretmen olmadığı, bir cemaate üye olan kişilerden oluştuğu iddiasını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Demir; ‘’Muğla’da bazı ilkokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine okulda o branş öğretmeni olmasına rağmen ‘gönüllü öğreticiler’ adı altında bazı cemaat ve tarikatlara üye olan tam 22 kişinin bu derslere girmeye başladığı iddia edilmektedir. Ayrıca bu kişilerin aralarında düz devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oluştuğu öne sürülmektedir. Gördüğünüz gibi bu mesleklerin öğretmenlikle yakından uzaktan hiçbir alakası yoktur. Öğrenci velilerinin bu durum karşısında isyan ettiği ve birçoğunun bu okulların müdürlerine dilekçe ile başvuruda bulunduğu belirtilmektedir ‘’ dedi.

CHP’li Demir, Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

1.       Basına yansıyan Şahidi İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Türdü 100’üncü Yıl İlköğretim Okulu ve İMKB İlköğretim Okulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine branş öğretmeni olmasına rağmen ‘gönüllü öğreticiler’ adı altında bazı cemaat ve tarikatlara üye olan kişiler bu derslere girdiği doğru mudur? Bu tür okullarda Bakanlık olarak inceleme yapılmış mıdır?

2.       Bu insanlar kimdir? Hangi cemaat ve tarikatlara üyelerdir?  Öğretmen olmadıkları halde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine nasıl girebiliyorlar?  Bakanlık olarak araştırılmış mıdır?

3.       Bu kişilere her hangi bir ücret ödeniyor mu?

4.       Bağlı oldukları cemaat ve tarikatlardan bu dersler için ne kadar ücret alıyorlar?

5.       Bu tür skandalların olmaması için Bakanlık olarak ne tür önlemler alınmaktadır?

6.       Bahse konu olan iddiaların sıklıkla basın yayın organlarına yansımasına istinaden kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?