nurettindemir.com - Haberler
İthal Edilen Sağlıksız Etler Meclis Gündeminde
Bosna Hersek’ten ithal edilen sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı E.coli O157 hastalığı olduğu ortaya çıkması üzerine CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir skandalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Demir; ‘’Et ve süt insanların temel gıda gereksinimlerinden biridir. Et ve süte ulaşamayan milyonlarca insan yetersiz beslenmektedir. Devletin görevlerinden birisi ve en önemlisi piyasayı dengeleyici önlemleri almak zorundadır. Bu önlemler de piyasaya sunulan ürünlerin sağlıklı, güvenli ve uygun fiyatlı olması önemlidir. Geçen yıl Türkiye’nin Bosna Hersek’ten ithal ettiği 20 ton (20 bin 43 kilogram) sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıkmıştır. 24 Ağustos 2017 tarihinde incelemeye alınan hayvanların tahlil sonuçları, 29 Ağustos’ta belli olmuştur. Hastalığın tespit edilmesiyle birlikte analizi yapan laboratuar tarafından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü uyarıldı. Kurum, bunun üzerine İstanbul Depo Müdürlüğüne, Sakarya Et Kombinası Müdürlüğüne, Sincan Et Kombinası Müdürlüğüne ve Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğüne, “Analizi uygun çıkmayan emtialar” başlığı altında bir yazı göndermiş, yazıda, Bakanlar Kurulu kararıyla MUJANOVİCİ firmasından alınan etler hatırlatılarak, “Bu ithalat sözleşmesi kapsamında ülkemize giriş yapan TIR’lardan alınan numunelerde E. Coli O157 pozitif çıktığı ve insan gıdası olarak tüketimin uygun bulunmadığı başkanlığımıza bildirilmiştir” ifadeleri yer almıştır. Et ve Süt Kurumu tarafından ancak 5 Ocak 2018’de imha edilmeye başlandığı açıklanmıştır ‘’ dedi.

Demir’in cevaplaması istemiyle Fakıbaba’ya şu soruları yönetti;

Üç ay önce milletvekili arkadaşlarımdan bu konuyla ilgili farklı zamanlarda Bakanlığınıza soru yöneltilmiş ve hiçbir cevap alınamamıştır. Bakanlık olarak neden gerçekler aydınlatılmamaktadır?

Bosna Hersek’ten ithal edilen, E.coli O157 hastalığı taşıyan 20 ton karkas etinden ne kadarı imha edilmek üzere toplanmıştır? Ne kadarı imha edilmiştir?

Bu skandalla ilgili Bakanlığınız tarafından idari ve hukuki soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Bu konu ile bilgileri kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

Raflarda olan hastalıklı et miktarı nedir? Hastalıklı etlerin ne kadarı vatandaşlarımız tarafından tüketilmiştir? İthal edilen etler, tahlil sonuçlarından önce niçin piyasaya sürülmüştür?

İthal edilen bu etler sağlık koşullarına uygun kesilmekte midir? Denetimi Bakanlığınızca yapılmakta mıdır?

Bu kontroller neden yerinde yapılmamakta, gümrüklerde TIR kontrollerinde yapılmaktadır?

E.coli 0157 bakterisi ciddi bağırsak hastalıkları ve böbrek yetersizliklerine neden olabilen ve sonuçta insanı diyalize ölüme götürecek tehlikeli bakteri türü olduğuna göre neden, hangi amaçla depolarda  5 ay bekletilmiştir?

Bu etlerin ithalatını yapan firma kimdir? Neden kamuoyu ile paylaşılmamıştır?

Bu etlerin satışı iki markete verildi ( gövde olarak) Bu marketler etlerin % 70’ini kıyma olarak piyasaya sürüyor. Peki kalan %30 biftek, bonfile, kontrfile gibi kıymetli kısımları hangi firmalara verilmektedir?

İhale ile etin kuşbaşı olarak 30, kıyma olarak 29 liradan satılması gerektiğine göre bu %30’luk kıymetli etler, hangi fiyattan kime, nasıl satılıyor?